Haberler
KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINA "SÜRAT KAZANDIRACAK" WINDSOR PROBE TEST SİSTEMİNİ, ÜLKEMİZE (10yıldır) KAZANDIRDIĞIMIZI GURURLA DUYURMAK İSTERİZ.
KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINA "SÜRAT KAZANDIRACAK"
WINDSOR PROBE TEST SİSTEMİNİ, ÜLKEMİZE (10 yıldır) KAZANDIRDIĞIMIZI GURURLA DUYURMAK İSTERİZ.

WİNDSOR PROBE TESTİNİN KAROT TESTİNE GÖRE AVANTAJLARI;

( Öncelikle bilinmesi gereken: Windsor Probe Yontemi, 1972'den gunumuze USA'da cok yaygin/rutin olarak kullanilan
kendini KANITLAMIŞ *ASTM ve ulkemizde de *TSE'de yeri olan DUNYANIN EN HIZLI Tahribatsiz MUKAVEMET Testi yontemidir.)


Normal şartlarda betonarme bir binaya karot almak için gidildiğinde karot alacak kişi dışında en az 2 kişinin daha gitmesi gerekmektedir. Kentsel dönüşüm yönetmeliğine göre bir yapıdan en az 5 adet karot almak gereklidir. Bu da zaman gerektiren bir süreçtir. Ayrıca karot almanın dışında bir kişi beton test çekici ile gerekli çekiç testlerini gerçekleştirmelidir. Aynı zamanda test çekiç sonuçlarını kayıt edecek bir kişiye daha ihtiyaç vardır. Ancak Windsor probe testini bir kişi gerçekleştirebilir.

Kentsel dönüşüm yönetmeliğine göre en az 5 adet karot almak gereklidir. Burada kat sayısı önemli değildir. İsterse 2 katlı, isterse 5 katlı, isterse 7 katlı olsun devamlı 5 adet karot numune alınmaktadır. Ancak 5 adet karot numune tüm yapıdaki beton kalitesini doğru bir şekilde temsil edemez. Ancak Windsor probe testinin uygulaması oldukça kolay ve uygulama süresi yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir süre olduğu için yapıdaki tüm taşıyıcı elemanlarda (kolon, kiriş, döşeme, perde, vb.) uygulaması gerçekleştirilebilir. Bu sayede yapıdaki beton kalitesi net ve açık bir şekilde belirlenebilir.

Bir yapıdan karot numunesi alınması sürecinde daima bodrum katlardan veya yapıdaki orta boşluktaki taşıyıcılardan karot numunesi alınmaktadır. Tüm yapıdaki beton kalitesini temsil edecek sonuçlar belirleyebilmek için üst katlardan da karot almak gereklidir. Ancak üst katlarda taşıyıcı elemanlarda karot alma işlemine genelde rastlanmamaktadır.

Karot numunesi alınırken genelde donatı kesilmektedir. Bu da donatı da süreksizlik oluşturmaktadır.
Karot alma, karot numuneyi istenilen boy/çap oranında kesme, suda kür etme, başlık yapma ve daha sonra basınç dayanımına tabi tutma gibi süreçler zahmet isteyen, zaman gerektiren süreçlerdir. Başlık yapma sürecinde farklı yöntemler uygulanmaktadır. Örneğin; kükürt-grafit başlık, epoksi başlık, alçı ile başlık, beyaz çimento ile başlık vb. uygulanan başlık türleridir. Epoksi pahalı bir malzemedir. Ayrıca epoksi başlık basınç dayanımlarını artırabilir. Kükürt-grafit başlık yönteminde ise başlık hazırlama süreci zahmetli bir süreçtir. Bu başlık yönteminde ciddi bir koku ortaya çıkmaktadır.

Kentsel dönüşüm yönetmeliğine göre Bakanlık tarafından akredite olan firmalar yapıya gittiğinde en az 5 adet karot almaktadır. Ancak bir teknik ekip yapıda karot alımı esnasında inceleme yapmamaktadır. Bu da dikkate alınması gereken bir husustur. Ayrıca firmanın gerçekten de yapıdan alınan karot numunelerin testlerini yapıp yapmadığı da önemli bir husustur.

Windsor probe test cihazı ile gerçekleştirilen deneyde gerekli olan 1 adet gümüş çakma probu ve 1 adet kapsül (enerji birimi) yak. ücreti 16 usd..
Windsor Probe testi karot testi kadar iyi sonuçlar vermektedir ve betonun basınç dayanımının belirlenmesinde bir metot olarak tercih edilmesinin gerektiği ifade edilmiştir.

Windsor probe test cihazını kullanarak özel betonlarda, özel yapılarda çok hızlı bir şekilde beton kalitesini tayin etmek mümkün olabilir.
Windsor probe test cihazının üreticileri, bu yöntemin betonun basınç dayanımını en fazla % 5 hata ile belirlediğini söylemektedirler. Windsor probe penetrasyon test metodunda; beton basınç dayanımı, özenle idare edilen patlayıcı yüklü çelik bir sondanın, betonun yüzeyinden içeri girmesi ve betona girme derinliğinin ölçülmesiyle belirlenmektedir. Sonda yüzeyden içeri ne kadar az girerse, beton o kadar iyi demektir.

Windsor probe penetrasyon test metodu, hızlı ve kolay uygulanabilme özelliklerinin yanında, diğer tahribatsız test metotlarına göre daha güvenilir olması bakımından, bir yapının beton basınç dayanımını belirlerken bir test metodu olarak düşünülebilir.
Windsor probe test cihazı hem düşük dayanımlı, hem normal dayanımlı, hem de yüksek dayanımlı betonlarda uygulanabilir. Aynı zamanda windsor probe testi hafif betonlarda da uygulanabilir.

Eğer beklenen küp beton dayanımı 26 N/mm2'den düşükse cihazda "low power" seçilmelidir. Daha yüksek dayanımlar için "standard power" tercih edilmelidir.
Bu testte agrega sertliği penetrasyon/dayanım ilişkisini etkileyen değişkendir. Agrega tipinin de etkisi vardır.WİNDSOR PROBE TESTİNİN "HAZIR BETON ÜRETİCİLERİ" için AVANTAJLARI;

Ayrıca, Windsor Probe, HAZIR BETON ÜRETİCİLERİ icin de çok uygun bir test yöntemidir. Çünkü, kalıp, betondan sökülünce windsor probe uygulanabiliyor olup, ERKEN yaştaki betonun dayanım özelliğini belirlemede çok etkili bir yöntemdir.

Windsor Probe, 25 mm'den 75 mm'ye kadar olan beton kalınlığındaki basınç dayanım özelliklerini belirleyebilmektedir.

Ve Windsor Probe, taşıyıcı elemana sadece ve sadece 8 mm hasar verebilir.

En önemli özelliği de; DEĞİŞKEN KATSAYISI karot testi sonuçlarınınkenden daha düşüktür windsor probe yönteminin.

Bu şu şekildedir. Bir kolon ya da perde de yükseklik boyunca her noktada basınç dayanımı AYNI DEĞİLDİR. Karot testi uygulanirken genelde taşıyıcı elemanın orta kısmından numune alınmaktadır. Ancak basınç dayanımları diğer kısımlarda değişebilmektedir. Bu sebepten dolayı windsor probe testi taşıyıcı elemanda yukseklik boyunca istediğiniz noktada kolaylıkla uygulanabilmektedir. ASLINDA BU YÖNÜ ÇOK ÖNEMLİDİR. Windsor Probe bu yönü ile, taşıyıcı elemanda TERLEME ve SEGREGASYON OLUP OLMADIĞI hakkında ÇOK DAHA GEÇERLİ BİR FİKİR VEREBİLMEKTEDİR.
Bu çok önemlidir. Çünkü betonda SİSTEMATİK DAYANIM DEĞİŞKENLİĞİ vardır.


Saygilarimizla,
NOTLAR:
*1) ASTM-C803
Standart T.Method for Penetration
Resistance of Hardened Concrete


*2) TSE 13537 (Aralik2012) Sertlesmis Betonun Batma Direncinin Tayini icin Deney Yontemi

3) Türkiye ve Ortadoğu TEK YETKILI satiş ve garanti-servis yetkilisi FORE Uluslararasi A.Ş.'dir ( www.foreas.com)

4) Yerli ve yabanci bilimsel çalisma/makale/referanslar icin lutfen bizimle baglantiya gecmekten cekinmeyiniz.

5) Detayli (Türkçe) Uygulama Videosu için:

https://www.youtube.com/watch?v=T6TKGyeOH34


Saygilarimizla,


FORE ULUSLARARASI A.Ş.
/ JAMES Ins. ( USA ) -
''İleri NDT Test Teknolojileri'' www.foreas.com

Okunma: 282     Tarih: 16.02.2019